31 Ağustos 2008 Pazar

İYİ BİR BLOG VE DİZAYNI NASIL OLMALI?


BİR TÜRLÜ İÇİMİZE TAM SİNEN BİR BLOG DİZAYNI YARATAMIYORUZ ÇOĞUMUZ.
BAZEN BIKIYORUZ BAZEN BİR PROBLEM ÇIKIYOR KULLANIMDA ELİMİZDE OLMAYAN(BENİM ŞU AN OLDUĞU GİBİ),
benzer yazılar ve devamını oku eklentilerim sizlere ömür:(

NE İSTEDİĞİMİZİ BİLSEK TE BİR AKSİLİK ÇIKABİLİYOR..
YA DA TEDBİL İ MEKANDA FERAHLIK BULUYORUZ.
BAZEN DE İSTEMEDEN DEĞİŞMEK ZORUNDA KALIYORSUNUZ AMA YANLIŞ ANLAŞILABİLİYOR BU:))

RUH DURUMUMUZA GÖRE NASIL DEĞİŞİYORSA GİYİMİMİZ VE DİNLEDİĞİMİZ MÜZİK,ONA GÖRE DEĞİŞEBİLİYORUZ BATMAYA BAŞLIYOR ÇÜNKÜ BİR ÖNCEKİ TEMA.

BEN DE KENDİ FİKİRLERİMİ DAHA ÖNCE YAZMIŞTIM AMA NETTE
CİDDİ BİR ARAŞTIRMA YAPIP HEPSİNİ OKUDUM.

KAYNAĞI BELLİ OLDUĞU VE BEĞENDİĞİM BİR TANESİNİ PAYLAŞMAK İSTEDİM.SİZİNDE KENDİNİZİ SORGULAMANIZA YARAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

BENİM KATILDIĞIM KATILMADIĞIM ŞEYLER VAR GERÇİ BURDA.
KİŞİSEL OLARAK:)) ÖZGÜR OLUNMASI VE İÇTEN YAZILMASI TARAFTARIYIM BEN FAZLA KURAL KAİDELERLE KASARSANIZ HEMEN BELLİ OLUYOR VE BİR SOĞUK HAVA DALGASI YAYILIYOR...
VE BİLGİMİZ OLMAYAN KONUDA SIRF İLGİMİZ VAR DİYE FAZLA ATIP TUTMAKTAN YANA HİÇ DEĞİLİM.

SAYFAYA GİRER GİRMEZ BAŞLIKLARI GÖRMEK İSTİYORUM BEN
VE FAZLA JAVA KODU OLMAMALI SAYFA AÇILMAK BİLMİYOR.

REKLAMLAR GÖZE SOKULMAMALI RAHATSIZ EDİCİ OLUYOR VE KAZARA BASILINCA BEN YENİDEN AYNI YERE DÖNMÜYORUM SÖYLİYEYİM:(

KİŞİYE ÖZEL TEMA KONUSUNA KESİNLİKLE KATILIYORUM.AMA ÜCRETSİZ TEMALARI BİRKAÇ DEĞİŞİKLİKLE "SADECE SİZE ÖZEL" HALE GETİREBİLİRİSİNİZ VE BEN DE BU KONUDA İDDİALIYIM AÇIKÇASI:))

RENK KONUSU ÖNEMLİ PASTEL VEYA SİYAH FON TERCİHİMDİR.
AMA RESİM EKLEDİĞİM İÇİN MECBUREN BEYAZ KULLANIYORUM.

FİREFOX KULLANIYORUM BEN AMA IE DE SÜPRİZ YARATABİLİYOR BAZEN ONUN İÇİN HER İKİSİNDE DE KONTROL ETMEK ZORUNDASINIZ.YOKSA ÇOK KÖTÜ BİR GÖRÜNTÜ YARATIYOR.


UMARIM FAYDALANIRSINIZ..


Milyonlarca internet kullanıcı hergün milyonlarca websitesini dolaşıyor. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların aynı siteyi tekrar ziyaret etme oranı ise %4.
Bir sitenin bu dilim içerisinde yer almasındaki en büyük etkenin ise blog dizaynının güzel olduğu da bu araştırmalarda ortaya çıkan bir sonuç.
Burada sizler için iyi bir blog dizaynı nasıl olmalıdır sorusuna cevaplar aradık.

1- İçerik Bir Konu Üzerine Odaklanmalıdır.
Sitenizin içeriğini iyi bilgiye sahip olduğunuz bir alanda oluşturmalısınız çünkü kullanıcılar bu tip sitelerde daha fazla vakit geçiriyorlar. Yoğunlaşacağınız bir konu hakkında kullanıcıları hoşnut edecek makaleler yazarsanız mutlaka geri dönüşümü yakalarsınız.

2- Ziyaretçilerin Rahatlıkla İstediklerine Ulaşabilecekleri Bir Yerleşim
Ziyaretçilerin büyük bir bölümü arama motolarlarından gelir ve sitenize geldiğinde değişik arayışlar içinde olabilir. Eğer onların istediklerine rahatlıklar ulaşabilmelerini sağlayabilirseniz muhtemelen bir dahaki arayışlarında ilk tercihleri sizin siteniz olacaktır. İçeriğin tamamını anasayfada sergilemek yerine sitenize direkt arama motorundan herhangi bir konu üzerinden gelecek olan kişiler için yan menülere son konular, en çok okunanlar ve arama yapabilecekleri bir site içi arama motoru koymalısınız.

3- Sayfa Yükleme Zamanı Kısa Olmalıdır
Zaman her ziyaretçi için önemli bir unsurdur bu yüzden sitenizdeki sayfaların yüklenme zamanını çok kısa olacak şekilde ayarlamalısınız. Unutmayın ki internet dünyasında milyonlarca rakibiniz var ve sitenizin hızlılığı sayesinde bir çoğunu geride bırakmanız içten bile değil.

4- İçerik En Üstten Başlamalıdır
Kendi gözlemlememe dayanan bir kriter bu. Bildiğiniz gibi Google kullanıcıların isteklerini karşılama amacını ilk surada tutan siteleri her yönden mükafatlandırıyor. Günümüzde ben de dahil olmak üzere birçok webmaster arkadaşın düştüğü hata ise konunun başlangıcına reklamlar yerleştirmek. Bunlar göz yoran ve ziyaretçilerin gördüklerinde pekte hoşlanmayacakları şeyler.

5- Ziyaretçiler İçin Hatırlanabilir Olmalıdır

En önemli kriterler arasında gösterebileceğim bir etken. Eğer bir ziyaretçini sizi tekrar hatırlamasını istiyorsanız internet dünyasındaki diğer sitelerden bir farkınız olmalı. Bu konuda yapılan en büyük hata ise ücretsiz tema kullanımı. Ücretsiz bir temayı sizinle beraber binlerce webmaster sitesinde kullanıyor bu yüzden ziyaretçinin sitenizi karıştırması da büyük bir olasılık. Kendi temanızı yaparak veya ücretli bir tema kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

6- Reklam Çöplüğüne Dönüşmemelidir
Ziyaretçilerin sitelere gelme sebebi aradıkları herneyse onun hakkında bilgi almaktır. Reklamların her köşeye yerleştirildiği bir sitede içeriği bulmak samanlıkta iğne aramak deyimindeki kadar zordur. Sizce böyle bir siteye ziyaretçinin tekrar gelme olasılığı var mıdır? Bence imkansız.

7- Her Tarayıcıya Uygun Olmalıdır
Günümüzde ziyaretçiler neredeyse 3-4 tarayıcı kullanıyor. Eğer siteniz bunların herhangi birtanesinde sorun veriyorsa muhtemeler ziyaretçi kaybın yaşayacaksınız. Bu yüzden acilen websitenizin tarayıcılarda nasıl çalıştığını test etmelisiniz.

8- Tasarımda İyi Renk Seçimi
Göz zevkine hitap eden herşeyin diğerlerine göre bir avantajı vardır. Sitenizi tasarlarken seçeceğiniz renkler ziyaretçileri hoşnut ederse kazanan siz olursunuz. Kullanacağınız cırtlak renkler veya psikolojik açıdan insanları rahatsız edecek renkler sitenizin tercih edilirliğini azaltır.

9- Yazıların Okunulabilirliği Kolay Olmalı
Bu kısım bloğun formatından çok tema tasarımıyla alakalıdır. Unutmayın ki birçok ziyaretçi sitenizdeki yararlı bilgileri yazdırıyor. Bu yüzden içeriğinizin formatı iyi olmalıdır. Kalın yazılar, beyaz arkaplan, listelenmiş yazılar kullanarak ziyaretçilerinizi hoşnut edebilirsiniz.

10- Önemli Konuları Göz Önünde Tutun
Kullanıcıların sitenizde kalmasını sağlamanın en önemli yöntemlerinden bir tanesi de önemli konuları göz önünde sergilemektir. Böylece kullanıcılarda merak uyandırıp o konuları da okumaları sağlanabilir. Örneğin "Fobi" içeriğine sahip bir sitenin üst kısmında yada yan menüsünde "Fobilerin Listesi" başlıklı bir konuyu sergilemesi gibi.

Derleyen : Harun BASIRLI
Kaynak : VandelayDesign Sitesinden Derlenmiştir
benim aldığım kaynak:wadetime

7 yorum:

SeiNeP dedi ki...

aplaaa yeni şablonun süperötesi olmuşş..turuncu balıklara bayıldımm.güle güle kullan ^-^ hayırlı ramazanlar..

NaKHaR dedi ki...

bende bu durumda hem fikirim o yüzden olduğunca sade bırakıyorum.. kar amacı gütmüyorum mesela reklam arası dizi gösteren tvler gibi değilim.. :) reklam yok... olan blogları da sevmiyorum...

eski amerikan reklam fotoğraflarını şu kocasına köle olmuş kadın afişlerini sevmiyorum ve bana biraz hem burjuva hem de kendini beğenmiş tipler izlenimi uyandırıyor...

bol bol animasyon koyanlara gıcığım 1 tane olsun tam olsun her yerde oynayan nesneler... :)

yazının arasına gerekmedikçe link vermekten hoşlanmıyorum vs... bazı blogcular bütün kelimelere link veriyor mousela yanlış tıklama yapsam heves denen bişi kalmıyor... vs... vs vs...

fotoğraf konusunda o sadece bir heykel sergisinden bir fotoğraf... kendi fotoğrafımı kişisel haklarımı korumak açısından koymuyorum... olan biten bir sürü şey var çünkü şekerim... :)

[ fiкяiмiи iиcє güℓü ] dedi ki...

6. Numaraya kesinlikle katılıyorum. Her tarafından reklam föşküren siteleri hemmeeen kapatıyorum.:)

serpil dedi ki...

Canim bende beni rahatsiz eden birseyi paylasayim.Muzik!!
Kendi kendine devreye giren muziklerden hoslanmiyorum acikcasi ,ben istiyorsam dinlemek kendim acayim di mi..

emine dedi ki...

senin bloğun çok güzel..
blogcu'dan blogspota bloğumu taşıdım. ama henüz başlangıçtayım. Yazıların çok güzel.

Nurtella dedi ki...

nakhar aynen,eklenecek bişey kalmadı zaten başta da belirttim rahatsız edicek şeyler uzaklaştırıyor,soğutuyor siteden ama özensiz gibide durmamalı..
ve ben zaten gördüm senin fotoğrafını o yüzden tercih ederdim dedim;))

Nurtella dedi ki...

seinep çok tşk tatlım

incegulum sen ben demek :))

serpil bu beni rahatsız etmiyor çünkü sayfanın ruhuna uygun olabiliyor sesli bi sayfa gibi ruh katıyor o zaman..
ama sen de dinliyosan o anda hoş olmayadabilir evet.
dikkate alıcam tşk:))

eminecim hoşgeldin,görüşücez canım yardım edicem sana:)çok sağol