5 Eylül 2008 Cuma

BEŞ SEVGİ DİLİ ni biliyor musunuz?

Bu ara yazdıkça yazasım anlattıkça anlatasım var.
Neden bilmiyorum:)
Bildiğim duyduğum sevdiğim her şeyi yazasım var.
Bir sürü yazı var taslakta bu sebepten:D
Yıllar önce yazlıkta alıp okumuştum bu kitabı.Birkaç günde bir gidip bittikçe kitap aldığımız için (özellikle yazın okuyacak çok zamanımız oluyor)ve kişisel gelişim kitaplarını sevdiğimden gözüme çarpmıştı bu da.Bazılarını okumak işkence olsa da:) bazıları gerçekten çok şey katıyor insana.Ve bu da kesinlikle "mutlaka birşeyler katacak" olanlardan.

Bütün insana dair neden? nicin? lerinize,özellikle "neden ben sevgimi gösteremiyorum" ve "neden beni sevdiğini hissedemiyorum" larınıza cevap bulacağınız bir kitap.

Özetini ve mantığını açıklayan bir yazı buldum paylaşmak istedim ama sadece kitabı tanıtıyor bu.Mutlaka alıp okumanızı öneririm.
Zira burda anlatılanlar binde biri.

**

ÖZETLE BEŞ SEVGİ DİLİ;

Sevgi deposunun dolu tutulması gerekmektedir. İnsanlardaki sevgi oluşumu işte bu deponun varlığına bağlıdır. Aşık olan kişi sevdiği kişini mükemmel olduğu illüzyonuna sahiptir. Aşık olma deneyiminin 3 nedenden dolayı gerçek sevgi olmadığı sonucuna vardı Dr. Peck.
a) Aşık olma iradi bir fiil veya bilinçli bir seçim değildir.
b) Aşık olmak gerçek sevgi değildir,çünkü çaba göstermeden yaşanır.
c) Aşık olan kişi diğer kişinin gelişimine yardımcı olmakla gerçekten ilgili değildir...
5 sevgi dilini aşağıya sıraladıktan sonra konu açıklamalarına geçeceğiz. Önce bu dillerin nasıl olduğu konusunda sizler tahminde bulunun.

(1) ONAY SÖZLERİ

(2) NİTELİKLİ BERABERLİK

(3) HİZMET DAVRANIŞLARI

(4) ARMAĞAN ALMA

(5) FİZİKSEL TEMAS

Yukarıdaki sıralanan maddeler 5 sevgi dilinin varlığından bahsediyor.
Şimdide bunların ne demek olduklarını öğrenelim.

(1) ONAY SÖZLERİ
Antik İbrani bilgesi Solomon "Dil; yaşamın ve ölümün gücüne sahiptir. Kaygılı bir yürek insanı bunaltır, ama sevecen bir söz onu neşelendirir." der. Sözlü iltifatlar veya takdir sözleri sevgiyi güçlü şekilde iletir.
”Bu kıyafetle çok şık görünüyorsun...”
”Ooo ! Bu elbiseyle çok hoş görünüyorsun...”
”Bu dünyada patatesi en iyi pişiren kişi sen olmalısın...”
Sevginin hedefi,istediğiniz bir şeyi elde etmek değil,sevdiğiniz insanın saadeti için bir şey yapmaktır. Bununla birlikte şu bir gerçektir ki onaylayıcı sözler aldığımızda karşılıkta bulunmak için harekete geçmemiz çok daha muhtemeldir.
Onay sözlerinde;
a) Cesaret verici sözler: Duyguları sezinlemeyi ve dünyayı eşinizin gözüyle görmenizi sağlar.
b) Sevecen sözler: Seni seviyorum kelimesi buna bir örnek. Bu tür durumlarda da eşiniz genellikle sesinizin tonuna yüklenmiş olan mesajı yorumlayacaktır. Kullandığınız kelimeler değil, konuşma tavrınız ve ses tonunuz çok önemlidir.
c) Alçakgönüllü sözler: “Pardon hanımefendi 2 dakikanızı alabilir miyim?” Ricalar iletişime yön verir ve kişinin kendisinin önemli olduğunu hissini verir.

(2) NİTELİKLİ BERABERLİK
Nitelikli beraberlikte bütün dikkatimizi kiminle berabersek ona vermemiz gerekmektedir. Kanepeye birlikte oturup,beraberce TV. İzlemek değil, televizyonu kapatıp tüm dikkatlerimizi toplayıp, birbirimize bakmamızdır. İkinizin beraberce konuşması, beraberce yürüyüşe çıkmanız, beraberce yemeğe çıkmanız vs. Birbirini seven 2 gençle, bir karı-kocanın aynı ortamda otururken bile davranışları farklıdır, çıkan gençler gözbebeklerinin içine bakar, dışarıdaki ortam 2.plandadır. Karı-kocadan biri ise mutlaka dışarıyı izliyordur. Garsona bakar, başka müşterilere bakar. Nitelikli beraberlik yoktur onlarda.
Nitelikli beraberlikte;
a) Birliktelik: Bedensel yakınlık demek değil,odaklanmışlıkla ilgili bir şeydir. Hem birbirimize dikkatimizi vemek, hem de ruhen yakınlık ve birliktelik demektir.
b) Nitelikli sohbet : 2 bireyin deneyimlerini,düşüncelerini,duygularını ve arzularını dostça ve rahatsız edilmeyecekleri bir ortamda paylaşmaları anlayışına dayanan diyalogdur.
Nitelikli Sohbet Ve Nitelikli Beraberlikte Dikkat Edilecek Hususlar:
1) Eşiniz konuşurken göz temasını sürdürün.(Eşinize tüm dikkatinizi verdiğinizi anlatır.)
2) Eşinizi dinlerken başka bir şeyle meşgul olmayın .(Başka bir şey yapmayın.)
3) Duyguları dinlemesini öğrenin.
4) Vücut dilini gözlemleyin. (Sıkılmış yumruklar,titreyen eller,gözyaşları...)
5) Sözünü kesmeyin. ( Araştırmalara göre bir insan karşısındakinin sözünü kesmeden yalnızca 17 saniye dinler. Ama susması gerektiğini bildiği zamanlar bu uzar ve susma süresi susana bağlı olur.)c) Konuşmayı öğrenmek: Eşinizle konuşmayı öğrenmeniz gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar eşinizle sohbete girmekten kaçınmayın. 2 kişilik tipi vardır 1. Ölü denizdir : İsrail'de Galileo denizi, Jordan nehri yolu ile güneye ölü denizine akar, suyu alır fakat vermez. Bu kişilikte alır kesinlikle
vermez. Bilgisi vardır paylaşmak istemez, suskundur. 2.Çağlayan çayıdır. Gözden veya kulaktan her ne girerse ağızdan dışarı çıkar ve ikisi arasında nadiren 60 sn. vardır, her gördüğünü ve işittiğini anlatır.
d) Nitelikli faaliyetler : Birinizin veya her ikinizin ilgi duyduğu her şeyi içerir.
Vurgu ne yaptığınız üzerinde değil,neden yaptığınız üzerindedir. Amaç birlikte
bir şey yapmak ve "bana değer veriyor" imajını vermektir.

(3) ARMAĞAN ALMA
Armağanlar sevginin görsel sembolleridir. Kriz zamanlarında fiziksel varlığınız eşinize verebileceğiniz en güzel armağandır. Armağanın pahalı olması gerekmez. Nede her hafta verilmesi gerekir. Bu yüzden armağan insanın ilişkilerinde, kendisinin diğer kişinin karşısında kıymetli olduğu izlenimimi verdiği için etkili olacaktır. Bu armağanların çeşitliliği eşinizi ve arkadaşınızı daha iyi tanıdıktan sonra artacaktır. Bazen bakarsınız bir tatlı söz, bazen bakarsınız bir öpücük, bazen akşam yemeği, bazen de mahallenin çiçekçisinden alınmış kırmızı bir gül armağan için yeterli olacaktır. Ayrıca armağan; verdiğiniz kişide sizi de hatırlaması ve unutmaması ihtimalini arttırdığı için, ilişkinizin ve sevginizin de hatırlanacak olması yönünden çok önemlidir.

(4) HİZMET DAVRANIŞLARI
Hizmet davranışları ile eşinizin,yapmanızdan hoşlandığı şeyleri yapmanızı kastediyorum. Onun için bir şeyler yaparak ona sevginizi ifade edersiniz. Ricalar sevgiye yön verir ama talepler sevginin akışını durdurduğu için isteklerinizde rica etmeyi ihmal etmeyiniz.

(5) FİZİKSEL TEMAS
Çocuk gelişim alanlarında çok sayıda araştırma şu sonucu vermiştir: Kucaklanan ve öpülen çocuklar, uzun zaman süreçlerinde fiziksel temastan mahrum bırakılmış çocuklara nazaran daha sağlıklı bir duygusal yaşam geliştiriyorlar. Fiziksel temas evlilikte sevgiyi iletmek için güçlü bir araçtır. Fiziksel temas 2 ye ayrılır,
a) Örtülü temas:Vücudunuzu çaktırmadan sürtmek. Elini omzuna koymanız gibi.
b) Aşikar temas: Bilerek temastır. Masaj, elini tutmak gibi.
El tokalaşmaları da bir nevi teminattır. Vücut dokunulmak için vardır. Kriz zamanlarında neden iç güdüsel olarak,birbirimiz kucaklarız. Çünkü fiziksel temas sevgiyi güçlü olarak ilettiği için.

not:
Burada unutulmaması gereken en önemli nokta,
her insanın farklı sevgi dili olacağıdır.

Eşiniz için 1. sevgi dili nitelikli beraberlikken arkadaşınız için de 1.sevgi dili onay sözleri olabilir. Erkek için 1. sevgi dili hizmet davranışları iken kadın için armağan alma 1. sevgi dili olabilir..


KAYNAK : 5 SEVGİ DİLİ (Garry Chapman)

9 yorum:

(( ¢αиıѕı )) dedi ki...

abla varya nasıl bir
insansın ya melek gibisin resmen her açtıgım da blogumu yeni şeyler göruyorum ve okadar mutlu oluyorum kı iyiki tanıdım seni hakkını gerçekten ödeyemem ben senin ya:(

emine dedi ki...

Çok güzel bir yazı olmuş, eline sağlık. Kızımı uykusunda öpetüğüm zaman ona güzel sözler söylediğim zaman yüzü değişiyor, hafif bir tebessüm halinde oluyor. Bu yazıyı okuduğumda ne kadar doğru yazmışsın diyorum.

Muhabbet Çiçeği dedi ki...

Bu kitabı okumuştum.Gerçekten çok eğitici ve güzel bir kitap. Sende çok güzel anlatmışsın canım. Okumayanlara tavsiyemiz olsun dimi ama:)

Gökkuşağının Rengi dedi ki...

Canım paylaşımın için sağol.Zevkle okudum mesajları aldım:))
Sevgilerle öptüm.

Zeugma dedi ki...

Geçenki sıkıntın havalar sıcak diyeymiş gördün mü?
Senin içinden hep böyle yazmak gelsin Bendenizciğim..Ne güzel bir paylaşım böyle.Gözüm gönlüm açıldı.
Düşündüm de anlatılanlar hiç ama hiç zor bir şey değil.Gayet rahatlıkla uygulanabilecek ve dünyayı,insanları herkesi çiçek bahçesine dönüştürecek,sevgi seli akıtacak şeyler..
Neden bu kadar zor gelir bunlar birçok kişiye? Neden..?
Bir küçücük tebessümü bile esirgeyen negatif kişilerle dolu ortalık..Ben de bunu anlamış değilim..
Çok güzel aktarmışsın.Ellerine ,yüreğine sağlık canım..
Hep güzellikler içinde ve sevgiyle kal..

umar dedi ki...

Ne kadar sevgi yoksunu insanlarız ki bu konularda hep kitaplardan öğrenip uygulayan oluyoruz.Güzel bir konu olmuş ve sevgisini ifade edemeyenler için kılavuz olcak.

Nurtella dedi ki...

canısı helal olsun ablacım:))

emine çocuklar sevgiyi en güzel hissedenler.en saf haliyle..Allah bağışlasın.

çiçeğim evet mutlaka okunması gerek bence de bu kitabın.

gökkuşağım tşk canımsın,bulursan oku muhakkak tamamını.işin için bile faydası olacaktır.

Nurtella dedi ki...

kasımpatı epey etken var üzerimde bu ara sıkıntı adına malesef:(
sevgi dilimiz ortak olmasa anlaşabilirmiydik:))

umar öğrenmenin sonu yok ve mutlaka bilmediğimiz birşeyler öğretiyor bu kitaplar..mutlaka okunması gereken bir kaynak bu.
sevgiyi öğrenelimde(toplum olarak) nerden olursa olsun:))

yasenin dedi ki...

bende bu kitabı okudum gerçekten güzel bir kitap . siz bilgisayar mühendisi gibisiniz hergün yeni bir şablon yapıyorsunuz yani bu kadar olur