20 Ekim 2016 Perşembe

Roux-en-Y Gastric Bypass

Hiç duydunuz mu?
Basın ve televizyonlarda zaman zaman sonu ölümle bittiği için haber olan obezite operasyonlarından yalnızca biri özetleyecek olursak. Yararlı yanları ve obezite ile birlikte nelerin çaresi olduğu ise nedense hiç yakası açılmayan bir konu olarak kalmaya devam ediyor. Diyabet mesela, bana son 5 yılımı zehir eden, kilo vermemi imkansız hale getiren ve beni eve hapseden diyabet. Tansiyon, karaciğer yağlanması, hayata dair olanları ayrı bir yazıda anlatsam daha yerinde olur.
Tv de çıkan doktorlara itibar etmeyiniz desem çok abartmış olmayacağım. Genelde tüp mide mucizeleri ile öncesi sonrası yapsalar da, yıllar sonrasını da ele alacak olursak çok daha büyük ayrımları olan ve farklı bir tür. Ben araştırma yaparken çok zorlandım internette. Doktorlara ait facebook sayfaları olmasa çok daha zor olurdu ama fikir birliğine varmak bazı konularda çok zordu.
Mesela tüp mideden oldukça farklı opsiyonarı olan ve çok daha zor bir ameliyat bu.
Risk almak değil cebini doldurmak isteyen doktorlar da ne yazık ki kulağımıza geliyor ama aslolan sizin vki ve sağlık değerlerinize göre hangi ameliyata gerek duyduğunuzu uzun bir tahkik sürecinden sonra doktorunuzun karar vermesidir, bu yüzden de doktorunuza gerçekten güvenmelisiniz. Araştırmalısınız. İşin kolayına kaçmak ya da sıfır beden olmak için (Seren Serengilin kafaları allak bullak etmesi gibi) çekilecek şey alınacak risk değil ve bu bir cesarette değil.
Yaşayanlar da o derece farklı ki, herkes yaşadığını ve bizzat başına geleni bilip anlatır, kendi doktorunun dediklerini esas alır, bazen tatsızlaşan yanlış bilgilendirmeler de bu yüzdendir.
Neyse ben Başak Şekerpare nin yardımları, bloğu ile çıktım bu yola 4 belki de 5 yıl önce, ama ancak kısmet oldu ve facebook sayfasına eklediği koordinatörlüğünü yaptığı değerli hoca Halil Coşkun un derlediği bilgilerle başladım bu konuda ayrı bir blog yapmaya. Yavaş yavaş benim karar sürecimi, doktorumu ve yaşadığım aşamaları da paylaşmak istiyorum sizinle :) An itibarıyla 5. ay içindeyim.
TIKLA

8 yorum:

Kahve Yanı dedi ki...

kahve var, çikolata var bu blogda. Yani aradığım her şey :)
Ama o mide rahatsızlığından almayayım, aman uzak dursun cümle alemden. Sana da acil şifalar diliyorum. Sevgiler...

Bendeniz... dedi ki...

Kahve Yanı, evet herşey var 40yıl hatırı olsun^^
Ve amin her tür rahatsızlık uzak olsun hepimizden, bu ameliyat hayatımı kurtardı benim ama ,çok teşekkür ederim:**

RuYaYLa dedi ki...

Canımm uzun zamandır bende yazmıyorum ve sanırım kahveni alıp gelmeseydin bloğunda yazı olduğunu farketmeyecektim :( Yazılarını özlemişim seni kocaman öpüyorum

Bendeniz... dedi ki...

Bende çok özledim iyi ki de gelmişim:**

ACEMIDEMIRCI dedi ki...

Deep Tone, blog tanıtımıyla duyurmuş sizi bize. O halde takibe geldim. Merhaba.

Zeugma dedi ki...

Heyy Bendeniz...
Benim yıllar yıllar önceki blogger arkadaşım. İlk gözağrım
Geçenlerde biri uğradı. İsim benzerliği sandım, profil resminden dolayı. Senmişsin o. Neredeyse 8 yıl oldu. Hoşgeldinnn :)
Çok çok geçmiş olsun canım. Umarım periyodik olarak yazarsın artık. İyi ki geldin. Selam ve sevgilerimle...

deeptone dedi ki...

baksana amaa son yazısımaaa :)

Bendeniz... dedi ki...

Acemi Demirci sefalar getirdin, merhaba^^

Zeugma tanıman için adımı değiştirmedim çok sevindim seni gördüğüme hayran kaldım blogunu ihmal etmemene , hemen gözlerim rüyayla, seni aradı zaten bir de bir kadın güncesini:) hoşbuldumm çok teşekkür ederim yazmak istiyorum inşallah^^

deepton ama sana ne diyebilirim mahçup ettin çok mutlu oldum çok teşekkür ederim:)